Szachy to niezwykła gra. Nie bez powodu po wielu stuleciach nadal ma znaczenie kulturowe! Dając dziecku możliwość poznania szachów i grania w nie z Tobą oraz z przyjaciółmi, dajesz mu nie tylko nowe hobby lub zajęcie, ale także szansę na rozwój umysłu, wzmocnienie charakteru oraz nawiązanie nowych przyjaźni i kontaktów.
Szachy poprawiają krytyczne i kreatywne myślenie
Gra w szachy to konieczność dokładnego przemyślenia swojej strategii podczas przesuwania różnych figur po planszy i rozważenia wszystkich możliwych ruchów i technik. Nic więc dziwnego, że szachy mogą znacznie poprawić umiejętność krytycznego i kreatywnego myślenia. Posiadanie hartu ducha i elastyczności, by dobrze grać w szachy, to nie lada wyczyn! Wykazano, że uczniowie, którzy regularnie grają w szachy, osiągają o 13% lepsze wyniki w testach krytycznego myślenia i o 35% wyższe wyniki w testach kreatywnego myślenia niż ich rówieśnicy, którzy w ogóle nie grają w szachy.
Szachy poprawiają wyniki w nauce
Pomimo tego, że szachy nie wymagają zbyt wiele czytania ani matematyki, rozwijają umiejętności niezbędne do osiągnięcia doskonałości w takich dziedzinach, jak rozumowanie ilościowe, czytanie ze zrozumieniem i logiczne myślenie, co może znacznie poprawić wyniki w nauce. Uczniowie grający w szachy uzyskują średnio o 4,3 punktu procentowego wyższe wyniki w testach czytania i 6,4 punktu procentowego w testach matematycznych niż ich rówieśnicy. Wykazano, że szachy poprawiają wyniki w nauce we wszystkich dziedzinach, w tym w naukach ścisłych, historii i sztuce. Umiejętności, których uczą szachy, są wszechstronne i można je wykorzystać w dowolnym przedmiocie lub dziedzinie, którą dziecko studiuje.
Szachy wpływają pozytywnie na koncentrację i pamięć dziecka
Wizualizacja i zapamiętywanie potencjalnych ruchów szachowych to świetny trening dla tych części umysłu, które koncentrują się na utrzymaniu koncentracji oraz pamięci krótko i długoterminowej. Nic nie motywuje dziecka do nauki i koncentracji bardziej niż dobra zabawa, a gdy w grze z przyjacielem liczy się wygrana lub przegrana, nagle staje się ono bardzo zmotywowane do intensywnego skupienia, co poprawia jego zdolności koncentracji.
Szachy odciągają wzrok od ekranów
Choć umiarkowana ilość czasu spędzanego przed ekranem jest w porządku, nie jest tajemnicą, że dzieci spędzają przed nim bardzo dużo czasu, często znacznie więcej niż jest to zdrowe. Hobby, takie jak szachy, to świetny sposób na oderwanie dzieci od ekranów na jakiś czas i danie oczom i umysłom odpoczynku od świateł. Nadmiar czasu spędzanego przed ekranem może uszkodzić wzrok, koncentrację uwagi i regulację emocjonalną dziecka, dlatego partyjka szachów może pomóc uchronić je przed tymi problemami i zaangażować w coś zdrowszego dla nich.
Szachy nagradzają ciężką pracę
Nic tak nie zachęca dziecka do rozwijania silnej etyki pracy, jak gra, która nagradza jego zaangażowanie, wysiłek i wytrwałość. Szachy oferują natychmiastowe informacje zwrotne i nagrody za dobre wyniki. Stanowi to dla dzieci ogromną zachętę do włożenia dużego wysiłku i skupienia się na grze tak mocno, jak to tylko możliwe. Taka etyka pracy, nabyta we wczesnym dzieciństwie, pozostaje w pamięci dziecka przez cały okres dojrzewania i dorosłości!
Szachy zapobiegają pogorszeniu się stanu psychicznego
O ile w młodym wieku dziecku nie grozi w najbliższym czasie pogorszenie stanu psychicznego, o tyle dodatkową korzyścią dla dorosłych grających z dziećmi jest fakt, że dzięki temu można zachować sprawność umysłu do późnej starości. Regularna gra w szachy może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera, demencję, lęki, depresję oraz wiele innych chorób i zaburzeń psychicznych. Konsekwentne ćwiczenie czegoś tak wymagającego poznawczo pozwala utrzymać neurony w doskonałej formie i zachować zdrowy umysł!
Szachy zachęcają do nawiązywania kontaktów z innymi
Wiele zajęć społecznych, w których uczestniczą współczesne dzieci, nie wymaga nawiązywania kontaktów z innymi, jak na przykład wspólne granie w gry wideo online. Jednak szachy to świetny sposób na zdrową rywalizację, ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych i budowanie zdrowych przyjaźni. Szachy to także hobby, które skupia wokół siebie silną społeczność graczy, którzy mogą brać udział w turniejach, klubach i obozach. Dzięki temu dziecko ma wiele okazji, by poznać ludzi o podobnych poglądach i wspólnie dzielić pasję, tworząc przyjaźnie na całe życie i nabywając zdrowych umiejętności społecznych.
Szachy to świetny sposób na nawiązanie więzi z dziećmi
Gdy dzieci stają się starsze, znalezienie sposobów na nawiązanie z nimi więzi i kontaktu jako rodzic może być czasem wyzwaniem. Znalezienie wspólnego hobby lub zainteresowania, które pozwoli nawiązać więź, może pomóc zasypać przepaść, która w naturalny sposób tworzy się między rodzicami a dziećmi. Posiadanie specjalnego hobby, takiego jak szachy, które skupia się tylko na was dwojgu, może być świetnym sposobem na nawiązanie trwałej przyjaźni z dzieckiem, która przetrwa do dorosłości.