Jako rodzice wszyscy chcemy dla naszych pociech jak najlepiej. Podczas gdy świat zrobił krok do tyłu i wszyscy byliśmy zmuszeni przenieść nasze rutynowe czynności do domu, najbardziej ucierpiały na tym dzieci. Zamknięto szkoły, a mali ludzie musieli radzić sobie sami, ucząc się w domu, korzystając z internetowych interakcji z rówieśnikami i nauczycielami oraz ucząc się w sposób, o którym nigdy nie myśleliśmy, że nadejdzie tak szybko w naszym życiu.
Obecne pokolenie ma wyjątkowe wyzwania. Uczenie się przez Internet wiąże się z własnymi ograniczeniami.
Jak na ironię, na ratunek przyszły te same ekrany i gadżety, które przyprawiały niektórych rodziców o bezsenne noce z powodu bezmyślnego korzystania z ekranu. Zajęcia online stały się dziś koniecznością i normą. Wielu rodziców uważa, że dla większości dzieci powrót do szkoły lub udział w kursie to jeszcze długa droga z różnych powodów.
Po co wychodzić z domu, skoro można uczyć się równie dobrze, pozostając tam, gdzie się jest?
Ogólnie rzecz biorąc, rodzice stwierdzili, że utrzymanie równowagi między nauką a zajęciami pozalekcyjnymi bez regularnych zajęć pozaszkolnych stanowi wyzwanie. Zajęcia online wkroczyły do naszych gabinetów i salonów, zacierając granice między domem a centrum nauki.
Stanowiły one udany model i ogromne wsparcie dla potrzeb edukacyjnych rosnących, głodnych wiedzy umysłów. Wymuszony nacisk na naukę online sprawił, że w cyberprzestrzeni powstało wiele internetowych akademii szachowych.
Na co zwrócić uwagę wybierając Akademię Szachową online dla dziecka?
Szachy od zawsze uważane były za grę umysłową i tradycyjnie szachy były nauczane indywidualnie, a w mniejszym stopniu w klasach. Jednak w ciągu ostatniego roku nauka gry w szachy online nabrała tempa, a każdy miłośnik szachów jest obecnie przyzwyczajony do aplikacji mobilnych, gier szachowych online, łamigłówek i wielu innych.
- Wybierając Akademię szachową online dla dzieci, wybierz taką, w której szachy nie są biznesem, ale pasją!
Wiele internetowych akademii szkoleniowych oferuje szeroki zakres kursów, od pieczenia, przez rysowanie, po szachy. Wybierając akademię szachową, upewnij się, że traktuje ona tę grę równie poważnie jak Ty, a nie jest to tylko jedna z ich „ofert”.
Nie da się wykształcić młodych umysłów na mistrzów, stosując ogólne podejście. Dlatego uważaj na miejsca, które obiecują tęczę i skarb na jej końcu, a skup się na takich, które skupiają się na nauce szachów tak, jak tego potrzebuje Twoje dziecko – na niczym innym!
- Wybierz miejsce, w którym trenerzy są uznanymi graczami – akademia szachowa ma „trenera” jako rdzeń operacyjny i funkcjonalny.
Trenerzy, którzy są mistrzami krajowymi, mistrzami FIDE, mistrzami międzynarodowymi i arcymistrzami sprawią, że szachowa podróż Twojego dziecka będzie ekscytująca i satysfakcjonująca w dłuższej perspektywie.
Ci uznani szachiści, grający w tę samą grę na najwyższym poziomie, mogą być dla dziecka przewodnikami, z którymi żaden rutynowy trener nie może się równać.
- Uporządkowany program nauczania to podstawa.
Należy zadać pytanie o sposób nauczania gry w szachy w internetowej akademii szachowej. Czy dziecko otrzyma materiał do nauki, który będzie w stanie samo zrozumieć? Czy są jakieś oceny, które pozwalają ocenić poziom dziecka? To, jak szybko lub jak wolno dziecko będzie się uczyć, może zależeć od wielu czynników, ale nauka gry w szachy ma być dostosowana do specyficznych potrzeb dziecka i tylko to się liczy na dłuższą metę.
Nawet przedszkolaki znają już środowisko nauki online. Ale jak zorganizowane są te zajęcia? Czy uczniowie są w podobnym wieku, czy w mieszanych grupach wiekowych? Czy dziecko ma szansę wypowiedzieć się lub wyjaśnić swoje wątpliwości? Czy dzieci otrzymują od trenera szachowego indywidualną uwagę, której potrzebują?
- Materiały do nauki – Czy Twoja akademia szachowa zapewnia ekskluzywne, własne materiały do nauki?
Idealnie byłoby, gdybyś po dołączeniu do kursu online miał dożywotni dostęp do zasobów i materiałów do nauki gry w szachy. Pomyśl o tym jak o kupnie książki. Raz kupiona książka staje się twoją własnością. Materiały do nauki powinny być dostosowane do poziomu umiejętności, a nie do ogólnych treści, które i tak są swobodnie dostępne w Internecie. Posiadanie pod ręką kompletnych materiałów zwiększa doświadczenie uczenia się, dzięki czemu nie jesteś zależny tylko od trenera i zajęć.
- Czy zajęcia są prowadzone na żywo czy nagrywane?
Jeśli zapytalibyśmy Cię, czy wolisz interaktywne zajęcia na żywo, czy nagrane wcześniej filmy, wybór byłby oczywisty, prawda? W przypadku dziecka skupienie i koncentracja uwagi jest nie lada wyzwaniem, a oczekiwanie od niego, że będzie się uczyć za pomocą nagranych wcześniej filmów online, które zapewniają jednokierunkową komunikację na temat każdej nowej koncepcji, jest niesprawiedliwe. Nauka w klasie musi odbywać się w dwóch kierunkach, gdzie produktywne dyskusje często wnoszą więcej niż uczenie się na pamięć.
- Czy dziecko jest regularnie oceniane?
Nauka to ciągły proces, który nigdy nie powinien się kończyć. To, czy dziecko robi postępy, czy też potrzebuje dodatkowego wsparcia, można ocenić tylko na podstawie regularnych kontaktów między rodzicami a trenerami. Jeśli dzieci nie są systematycznie oceniane, wydane pieniądze pójdą na marne.
Regularne oceny są podstawą każdej dobrej internetowej akademii szachowej. Niezależnie od tego, kto Ci to obiecuje, poproś o próbki ocen, aby zrozumieć, które aspekty są oceniane.
- Jakie jest ich podejście do nauczania? Czy jest to tylko nauka z książek, czy też nauka na przykładach?
W jakim stopniu Twoje dziecko ma kontakt z praktyką? Czy jest w stanie z przekonaniem omówić jakieś ekscytujące mistrzostwa świata, które odbywają się na całym świecie?
Czy organizowane są wewnętrzne konkursy, turnieje, wyzwania, które dają im przedsmak bardziej znaczących platform? Turnieje, łamigłówki, zadania są istotną częścią nauki gry w szachy w internetowej akademii szachowej. Miejsce skupiające się wyłącznie na nauce z podręczników może nie być właściwym wyborem dla Twojego dziecka!
- Czy akademia szachowa online jest elastyczna?
Nasze dzieci cały czas mają wiele na głowie. W miarę jak świat powoli wraca do normalności, nasze dzieci mają wiele oczekiwań wobec nas i wobec siebie. Chcą mieć czas na wszystko, być w stu miejscach naraz. Najlepszym sposobem na zapewnienie dzieciom czasu na wszystko jest wprowadzenie elastycznej rutyny. Zadbaj o to, by nauka gry w szachy online nie była dla nich obowiązkową lekcją ani ciężarem.
Jeśli mogą to robić w wolnym czasie, nic lepszego. Akademia szachowa online powinna oferować zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, we wszystkich strefach czasowych i na wszystkich poziomach zaawansowania, we wszystkie dni tygodnia. Im więcej możliwości, tym mniejszy stres związany z organizacją czasu!
- Czy Twoja akademia szachowa jest dla Ciebie mentorem i opiekunem?
Wszyscy stawiamy sobie cele, a w przypadku dzieci konieczne jest prowadzenie zajęć zorientowanych na cel, z jasno określonymi oczekiwaniami. Nauka gry w szachy może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli dziecko straci zainteresowanie w połowie drogi. Zdarzało się, że dziecko wykazywało obiecujący potencjał, ale z powodu braku odpowiednich wskazówek zostało skierowane do innych zajęć.
Wszyscy chcemy, by dzieci poznawały różne zajęcia, ale dla niektórych z nich „mistrzostwo we wszystkich dziedzinach” może nie być dobrym rozwiązaniem. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie akademia szachów online oferuje opcjonalne sesje mentorskie i doradcze, na wypadek, gdyby sprawy przybrały poważniejszy obrót, a Twoje dziecko miało potencjał. Twoja akademia szachowa powinna umieć radzić sobie z talentami i robić to dobrze!
- Podejście skoncentrowane na społeczności
Kiedy nasze dzieci dołączają do szkolnych klubów piłkarskich lub baseballowych, pojawia się poczucie braterstwa i koleżeństwa. Czy Twoja akademia szachowa umożliwia budowanie tego typu społeczności w trybie online?
Nie jest łatwo wyjść poza oczywiste potrzeby związane z zapewnieniem dobrej nauki gry w szachy i stworzyć żywą, prężnie działającą, interaktywną społeczność internetową, w której dziecko będzie mogło rozmawiać o szachach. Takie grupy są niezbędne dla ogólnego rozwoju umiejętności szachowych, a wielu graczy skorzystało z nieformalnie utworzonych społeczności internetowych.
Pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jako dorosłych jest zapewnienie naszym dzieciom bezpiecznych, elastycznych, przyjemnych i wzbogacających doświadczeń edukacyjnych. To one są przyszłością, a my nie możemy pozwolić, by teraźniejszość wpłynęła na nią w jakikolwiek negatywny sposób.